Partidul Noi Orizonturi

Partidul Noi Orizonturi

marți, 11 august 2015

Indicaţiile Kremlinului către jurnalişti: „A început războiul rece, să fie cît mai mult iad pe ecrane”

Foşti angajaţi ai televiziunilor publice ruseşti povestesc procesul prin care posturile TV s-au transformat în maşină a propagandei. Stenograma şedinţelor cu foştii angajaţi ai VGTRK – holding mass-media (include canalele „Rossia-1″, „Rossia-2“, „Rossia-24″ şi multe altele) – a fost relatată de către fostul redactor-şef adjunct al canalului „Rossia24″ şi „Rossia-2″, Alexandr Orlov.

Orlov a fost concediat în iulie 2013 din cauza comentariilor în reţelele de socializare în sprijinul politicianului de opoziţie Alexei Navalnîi. Potrivit fostului jurnalist VGTRK, totul a început cu şedinţa din februarie 2014, cînd la Kiev, în EuroMaidan, mureau primii protestatari. Toţi angajaţii au fost adunaţi şi li s-a spus că a început „războiul rece”. „El a spus că a sosit o eră, în comparaţie cu care anii ’70-’80 au fost tril de păsări şi că cei care nu doresc să participe îşi pot găsi un alt domeniu de activitate în afara canalului de ştiri” – susţine Orlov. După aceea, au plecat doar cîţiva salariaţi, plecau cîte unul şi fără scandal. În zilele de vineri, şefii televiziunilor sînt convocaţi pentru şedinţa de informare la Kremlin, unde le sînt înmînate planurile editoriale pentru o săptămînă. Era obligatoriu să se facă cîte un reportaj pe zi despre Crimeea, Doneţk şi Kiev. La început, şedinţele erau conduse de Alexei Gromov, primul adjunct al secretarului Administraţiei Prezidenţiale, iar mai tîrziu – de secretarul de presă al lui Vladimir Putin, Dmitri Peskov. „Totul era controlat în regim personal. Cînd au avut loc primele negocieri la Minsk şi se vorbea că ar putea să se încheie un fel de pace, a apărut interdicţia privind utilizarea cuvintelor «fascişti», «Bandera», «junta». Apoi situaţia s-a tensionat din nou şi totul a fost reluat” – spune fostul redactor-sef adjunct. Ca urmare, între canalele TV a dispărut concurenţa – toate materialele erau împrumutate între televiziuni, de aceea posturile TV aveau cam aceleaşi subiecte. Angajaţii VGTRK recunosc faptul că în ceea ce priveşte politica editorială în domeniul politicii interne şi externe, nu aveau libertate – totul se făcea în conformitate cu instrucţiunile de la Kremlin… „Regimul de control personal a cuprins pînă şi ştirile meteorologice. Iată, trebuia să-l invităm neapărat pe Vilfand, ca el să ne spună că în Ucraina va fi o iarnă îngrozitoare. Există o tendinţă generală de escaladare, exagerare… ei depind de noi – noi nu le vom mai da gaze, iar ei vor îngheţa fără gazele noastre”. (…) La şedinţe chiar aşa spuneau: „Mult mai mult iad pe ecrane”, a povestit Orlov. Complet orchestrate şi regizate erau şi aşa-numitele „linii directe” ale lui Vladimir Putin cu poporul. Aveau loc repetiţii, erau verificate toate întrebările, selectaţi oamenii care să le pună în emisiune. Aşa cum susţin înşişi angajaţii, doar un sfert din jurnaliştii televiziunilor cred că au dreptate realizînd reportaje despre Ucraina după scenarii scrise de Kremlin.

TRICOLORUL

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu