Partidul Noi Orizonturi

Partidul Noi Orizonturi

marți, 11 august 2015

Americanii au lansat bombele atomice nu ca să-i sperie pe japonezi, ci ca să-i sperie pe ruşi…

Un istoric american, profesorul Gar Alperovitz, a redactat un material convingător în care afirma că administraţia Truman a luat, de fapt, decizia de a detona bombele atomice asupra Japoniei ca armă politică împotriva Uniunii Sovietice. Autorul cărţii „Decizia de a folosi bomba atomică” scrie: „Deşi majoritatea americanilor nu cunoaşte acest lucru, din ce în ce mai mulţi istorici au început să recunoască faptul că, în 1945, nu a fost necesar ca Statele Unite să folosească bomba nucleară ca să pună capăt războiului împotriva Japoniei. Mai mult decît atît, această opinie esenţială a fost exprimată, în perioada postbelică, de marea majoritate a liderilor americani importanţi din toate cele trei servicii militare: Armată, Marină şi Aviaţie”. Alperovitz îi citează apoi pe ministrul de Război al Statelor Unite din acea vreme, Henry L. Stimson, şi pe alţi militari luminaţi, cum ar fi generalul Dwight Eisenhower şi şeful Statului Major, amiralul William D. Leahy, care s-au opus, în mod explicit, utilizării bombei atomice împotriva Japoniei. Eisenhower a spus că această acţiune era „complet inutilă”, iar Leahy comenta: „Utilizarea acestei arme barbare la Hiroşima şi Nagaski nu a avut nici un rost în războiul nostru împotriva Japoniei. Japonezii erau deja învinşi şi gata să se predea”. Acest lucru demonstrează modul ascuns în care au fost luate deciziile în cele trei săptămîni critice dintre Conferinţa de la Potsdam (17 iulie – 2 august 1945) şi bombardamentele atomice asupra Japoniei. În această perioadă, se pare că Truman şi consilierii săi au decis, în secret, ca Uniunea Sovietică, aliatul lor din timpul războiului, să devină inamicul lor postbelic. Războiul rece începea să se contureze. Nu uitaţi că, cu cîteva luni înainte de Potsdam, Statele Unite şi Marea Britanie făceau apel la liderul rus Iosif Vissarionovici Stalin ca imediat după înfrîngerea Germaniei naziste să li se se alăture în războiul din Pacific. La două luni după învingerea celui de-Al III-lea Reich – în mai 1945 – la Conferinţa de la Potsdam dintre cei Trei Mari Aliaţi s-a realizat mult aşteptatul angajament al lui Stalin de a redistribui Armata Roşie împotriva Japoniei. Uniunea Sovietică era programată să intre în conflictul din Pacific la 15 august 1945. Dar Stalin a ordonat ca Armata Roşie să intre în Manciuria la 8 august 1945, cu o săptămînă înainte de începerea ofensivei. După cum s-a exprimat Truman într-o scrisoare privată, acest angajament al Uniunii Sovietice însemna că „japonezii erau terminaţi”. Cu toate acestea, testarea, cu succes, la 16 iulie, a primei bombe atomice în deşertul din New Mexico – doar cu o zi înainte de începerea Summitului de la Potsdam – a fost un punct fără întoarcere. Probabil că strategii americani şi-au dat repede seama că, utilizînd această armă teribilă, războiul împotriva Japoniei s-ar fi putut încheia fără ca Uniunea Sovietică să participe pe teatrul de război din Pacific. (Va urma)

FINIAN CUNNINGHAM

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu