Partidul Noi Orizonturi

Partidul Noi Orizonturi

miercuri, 12 august 2015

Ziua în care murea ultimul monarh al Egiptului. Povestea ei avea să fie cunoscută milenii mai târziu

Pe 12 august în anul 30 î.e.n., Cleopatra a VII-a, ultimul monarh al Egiptului, îşi lua viaţa.

Conform legendei, regina egipteana s-a sinucis in anul 30 i.Hr., lasandu-se muscata de un sarpe veninos. Un specialist german propune insa - pe baza unor cercetari recente – o versiune diferita in ceea ce priveste cauza mortii Cleopatrei.

Studiind scrieri medicale stravechi si consultandu-se cu biologi specializati in cercetari asupra serpilor, Christoph Schaefer, profesor la Universitatea din Trier, a ajuns la concluzia ca moartea Cleopatrei nu s-a datorat veninului, ci unui cocteil de substante toxice extrase din plante.

Specialistul crede ca regina s-ar fi sinucis band un amestec de opiu, extract de omag si de cucuta - o combinatie utilizata in acele vremuri pentru a provoca o moarte nedureroasa, in cateva ore.

Christoph Schaefer e de parere ca regina Cleopatra, vestita pentru farmecul ei, ar fi dorit sa-si pastreze frumusetea chiar si in ultimele ceasuri ale vietii; de aceea, e greu de crezut ca ar fi ales moartea prin muscatura de sarpe; o astfel de moarte e precedata de o agonie care poate dura mai multe zile si desfigureaza pe cel muribund.

Cleopatra a domnit in Egipt intre anii 51-30 i. Hr.; dupa moartea imparatului roman Cezar, ea s-a aliat cu Marc Antoniu in lupta impotriva mostenitorului lui Cezar, Octavian.

Invins de Octavian in batalia de la Actium, Marc Antoniu s-a sinucis; Cleopatra a facut si ea acelasi lucru, la scurt timp dupa moartea lui, la 12 august 30 i. Hr.

Cleopatra a fost ultimul monarh al Egiptului. Dupa moartea ei, tara a devenit o provincie romana.

WWW.DESCOPERA.RO

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu